Prawa najemcy a wynajem mieszkania

Wynajem mieszkania jest często wybierany przez osoby, które nie mają na ten moment możliwości własnego zakupu nieruchomości. Wynajmujący zobowiązany jest wówczas do zachowania kilku podstawowych zasad oraz do przestrzegania prawa najemcy.

Pierwsze kroki przed wynajmem mieszkania

Zanim podejmiesz decyzję o wynajmie mieszkania, warto umieć przejrzeć oferty, porozmawiać z przyszłym właścicielem, aby poznać jakie sprzęty są włączone w koszty wynajmu, a jakie będą wymagać dodatkowych kosztów. W przypadku braku możliwości zapoznania się z potencjalnym lokum, warto spytać o zdjęcia oraz o harmonogram możliwych do przeprowadzenia wizyt.

Podpisujemy umowę

Gdy już udało nam się znaleźć odpowiednie mieszkanie, należy podpisać umowę. Wszelkie ustalenia, jakie poczyniliśmy z wynajmującym, warto wpisać do umowy. Umowa winna mieć dokładnie wskazane: czas trwania, opłaty miesięczne, sposób opłat, terminy wpłat czynszu oraz kaucji.

Zobowiązania właściciela mieszkania

Właściciel mieszkania zobowiązany jest zapewnić najemcę lokalu w dobrym stanie, a także stan technicznym zgodnym z umową. Oznacza to, że wyposażenie oraz wystrój mieszkania powinny być kompleksowo przygotowane do zamieszkania. W przypadku problemów technicznych, jakie napotkasz w mieszkaniu, można zgłosić się do właściciela lokalu lub osoby przez niego upoważnionej.

Prawa najemcy

Każdy wynajmujący ma swoje prawa – wśród podstawowych warto wymienić przede wszystkim możliwość darzenia się z innymi ludźmi, a także możliwość dodawania do wynajmowanego mieszkania mebli, sprzętów, a także elementów dekoracyjnych. W przypadku problemów wynikających z traktowania najemcy nieprawidłowo, można skontaktować się z właścicielem i sygnalizować zaistniałą sytuację.

Podsumowanie

Wynajem mieszkania to rozwiązanie, które powszechnie stosowane jest wśród osób, które nie mają możliwości zakupu własnej nieruchomości. Przy wynajmie mieszkania należy zachować kilka podstawowych zasad oraz przestrzegać prawa najemcy. Właściciel lokalu zobowiązany jest do zapewnienia najemcy lokalu w dobrym stanie oraz do zachowania innych zasad, jakie wypisane są w umowie.