Wszystko, co musisz wiedzieć o rozliczeniu PIT 37

Każdy podatnik, bez żadnego wyjątku ma obowiązek co roku rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. W tym celu należy złożyć odpowiedni PIT, czyli z angielskiego „Personal Income Tax”, co dosłownie oznacza podatek od dochodów. Zgodnie z wolą ustawodawcy wszystkie uzyskane dochody podlegają opodatkowaniu, ale są także pewne wyjątki, np. wprowadzona jakiś czas temu ulga dla młodych.

Jak rozliczyć PIT 37 przez internet?

Zanim jednak podatnik uruchomi program PIT 37 online musi otrzymać od swojego pracodawcy PIT 11 – jest na to czas do 2 marca. W Polsce najczęściej składaną deklaracją jest wspomniany PIT 37. Dotyczy on podatników uzyskujących dochody z tytułu umowy o pracę, dzieło lub zlecenie. Dodatkowo taki sam formularz muszą wypełnić emeryci, renciści, stypendyści, dziennikarze, pisarze oraz artyści, którzy uzyskali przychody z praw autorskich, a nawet, co niektórym może się wydawać dziwne, tymczasowo skazani i aresztowani jeśli w tym czasie pracują.

W Polsce od 2015 roku istnieje możliwość rozliczenia się przez internet i z roku rok przybywa deklaracji złożonych online. Według danych, którymi dysponuje Ministerstwo Sprawiedliwości w ubiegłym roku ponad 18 milionów PIT-ów była wysłana elektronicznie. W dobie pandemii jest to najbezpieczniejszy sposób, a co równie ważne łatwy, szybki i bez żadnych opłat.

Specjalny program do rozliczania wszystko zrobi sam, sprawdzi poprawność danych i wyśle dokument do Urzędu Skarbowego, a na koniec wygeneruje Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Ulgi podatkowe

Podatki to jedno, ale podatnicy mogą również skorzystać z szeregu ulg. Jedną z najpowszechniejszych jest ulga na dzieci, która w przypadku jednego dziecka wynosi 1112,04 zł, przy trzecim kwota wzrasta do 2000,04, natomiast przy czwartym i kolejnym od podatku można odliczyć już 2700,00 zł. Oprócz tego istnieje ulga termomodernizacyjna, która jest przeznaczona dla właścicieli domów jednorodzinnych i może wynieść do 53 000 zł, ulga rehabilitacyjna dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, na internet czy choćby od darowizny.

Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe?

Na to pytanie najlepszą odpowiedzią będzie, że im wcześniej, tym lepiej, ponieważ Urząd Skarbowy szybciej zwróci nadpłacony podatek. W praktyce wygląda to tak, że fiskus ma 45 dni na zwrot, jeśli rozliczenie było przez internet, jednak w wielu przypadkach ten czas jest znacznie krótszy. Standardowo dzień 30 kwietnia jest ostatnim dniem na składanie PIT-ów. Wyjątkiem był ostatni rok, kiedy ze względu na pandemię wydłużono termin do końca maja.