Prawa konsumenta a gwarancje i rękojmia – jak je wykorzystać?

W dzisiejszych czasach konsument ma wiele praw, których warto skorzystać w przypadku problemów z zakupionym produktem. Najważniejsze z nich to rękojmia oraz gwarancja. Jak wykorzystać te instrumenty i co zrobić, gdy sprzedawca nie chce nam pomóc? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.

  1. Prawa konsumenta: co warto wiedzieć?
    Każdy konsument ma swoje prawa, które wynikają przede wszystkim z ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz z przepisów Unii Europejskiej. Najważniejsze z nich to:
  • prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny, przy czym koszty zwrotu ponosi sprzedawca,
  • prawo do reklamacji w przypadku wadliwego produktu,
  • prawo do otrzymania informacji o cechach i parametrach produktu,
  • prawo do otrzymania produktu zgodnego z umową,
  • prawo do odszkodowania w przypadku uszkodzenia mienia w związku z wadliwym produktem.
  1. Gwarancja: co to takiego?
    Gwarancja to dobrowolne zobowiązanie producenta lub sprzedawcy do naprawy lub wymiany produktu w przypadku jego nieprawidłowego działania w określonym czasie. Warunki i zakres gwarancji zależą od producenta i są określone w karcie gwarancyjnej. Często wymieniane są elementy takie jak bateria, ekran, klawiatura czy obudowa. Warto jednak pamiętać, że gwarancja nie zawsze pokrywa wszystkie usterki i nie zwalnia z obowiązku reklamacji produktu w przypadku wad ukrytych.

  2. Rękojmia: na czym polega?
    Rękojmia to obowiązek sprzedawcy wobec kupującego do dostarczenia mu towaru wolnego od wad. Jeżeli produkt okazał się wadliwy, sprzedawca ma obowiązek dokonać naprawy, wymiany na nowy lub zwrócić pieniądze. Rękojmia działa przez dwa lata od daty zakupu i obejmuje wady fizyczne i prawne. Wady fizyczne to te, które uniemożliwiają normalne użytkowanie produktu, a wady prawne – to te, które uniemożliwiają korzystanie z produktu ze względu na jego stan prawny.

  3. Co zrobić w przypadku problemów z produktem?
    Jeśli produkt, który zakupiliśmy okazał się wadliwy, należy skontaktować się ze sprzedawcą i złożyć reklamację. W przypadku braku reakcji ze strony sprzedawcy można skorzystać z pomocy Inspekcji Handlowej lub skierować sprawę do sądu. W celu zwiększenia swoich szans na zwycięstwo warto zebrać dokumentację dotyczącą zakupu oraz opis błędu na piśmie.

  4. Podsumowanie
    Korzystanie z praw konsumenta to bardzo ważna sprawa, której nie warto lekceważyć. W przypadku problemów z zakupionym produktem warto skorzystać z narzędzi takich jak gwarancja i rękojmia. Pamiętajmy jednak, że każdy produkt, który kupujemy, powinien zostać dokładnie sprawdzony przed zakupem oraz, żeby dokonać zakupu w zaufanym miejscu.