Rozwód oraz podział majątku – jakie problemy mogą się pojawić?

Rozpad długoletniego związku, którego efektem staje się rozwód, to niezwykle bolesna okoliczność. Często otoczona jest negatywnymi emocjami, które wpływają na postępowanie obu stron w trakcie całego procesu. A jeśli dodamy do tego tak kluczowe kwestie, jak podział majątku, sprawa staje się jeszcze bardziej problematyczna. Skąd biorą się trudności podczas tych procedur i jak sprawić, by były one prostsze dla wszystkich zainteresowanych?

Podział majątku po rozwodzie – czemu trwa tak długo?

Jeśli przyjrzymy się teorii, polskie prawo bardzo jasno reguluje kwestie majątkowe w przypadku rozwodu. Podziałowi podlega wówczas majątek wspólny małżeństwa z czasu jego istnienia, co liczone jest od zawarcia formalnego związku do czasu, gdy ustaje wspólność majątkowa. Jednak praktyka pokazuje, podział majątku po rozwodzie to jedna z największych kości niezgody pomiędzy małżonkami.

Jeśli nie rozstają się oni w przyjaznych stosunkach, najczęściej mamy do czynienia z rozwodem z orzekaniem o winie. Taki rozwój wypadków pozostawia resentyment i pretensje zarówno po stronie, która zostanie uznana za winną, jak i u osoby pokrzywdzonej. Nic więc dziwnego, że małżonkowie niejednokrotnie muszą sporo poczekać, zanim będą mogli korzystać z podzielonego majątku. A warto pamiętać, że przed samym podziałem musi też zostać ustalona jego wartość, co często wiąże się z koniecznością korzystania z ekspertyzy biegłych. Przyda się także wsparcie, jakie świadczy dobry adwokat rozwodowy Warszawa.

W przypadku małżeństw z większym stażem w grę wchodzą często także jedna lub więcej nieruchomości, pojazdy i inne cenne składniki majątku wspólnego. Jeżeli sąd nakaże ich sprzedaż bądź też nastąpi umowny podział majątku, sam ten proces może także zabrać sporo czasu.

Jak sprawić, by rozwód był łatwiejszy i gdzie szukać pomocy?

Choć do przeprowadzenia rozwodu w Polsce nie jest potrzebna formalna reprezentacja prawnika, decyduje się na nią większość rozwodzących się par. Powody są tu bardzo zrozumiałe – zarówno sam rozwód, jak i podział majątku po rozwodzie potrafią się przeciągnąć.

Do tego dochodzą skumulowane emocje oraz stres, który niekiedy skłania do nieracjonalnych zachowań nawet rozsądne na co dzień osoby. Dlatego też profesjonalne wsparcie prawne, jakie świadczy adwokat rozwodowy Warszawa, to najlepsza recepta na dylematy związane z prawnym zakończeniem małżeństwa.

Niestety, prawo w poważnych sprawach nie działa w tempie ekspresowym. Niektóre rozwody ciągną się nawet latami, skomplikowane sporem o pieniądze, majątek czy dzieci. Rozwiązaniem może być tu takzwany rozwód bez orzekania o winie, czyli rozwiązanie związku małżeńskiego, w toku którego nie dochodzi się winnego rozkładowi pożycia w którejkolwiek ze wspólnych sfer. To kolejna kwestia, gdzie przyda się pomoc prawnika – zapewni to obu stronom poczucie bezpieczeństwa i spokój umysłu.

Rozwód bez orzekania o winie – sposób na szybsze i tańsze procedury

Jak już wspomnieliśmy, niektóre małżeństwa decydują się na krok, który może znacznie skrócić i uprościć postępowanie rozwodowe. Choć decyzja o przeprowadzeniu rozwodu bez orzekania o winie wielu byłym parom nie przychodzi łatwo, za jej podjęciem można przytoczyć konkretne argumenty. Przede wszystkim jest to czas – tego typu rozwód może się zamknąć nawet w kilku miesiąc. To istotne dla osób, które pragną jak najszybciej rozpocząć nowe życie i uporządkować je bez przeszkód, z dala od dawnego partnera.

Równie dobrym powodem, by zdecydować się na taki rozwód, jest posiadanie własnych lub przysposobionych dzieci. Nie można zaprzeczyć, że dzieci w czasie rozwodu cierpią najbardziej, a kiedy rodzice prowadzą ze sobą spór, to cierpienie tylko się wzmaga. Przeprowadzając całość procedur z maksymalnym poszanowaniem wzajemnym, rodzice mają okazję szybko ustalić zasady formalnej opieki nad dziećmi, ale także wysłać im sygnał, że ich dobro się liczy.