Prawo a kasy fiskalne w 2020 roku

Kasy z zapisem papierowym i elektronicznym powoli zostają wymieniane przez wszystkich przedsiębiorców, którzy dokonują rozliczeń transakcji na kasach fiskalnych. Od 1 maja 2019 r. od kiedy w życie weszła ustawa o kasach fiskalnych online kolejne grupy przedsiębiorców są zobowiązane do wymiany kas starego typu na nowe, które łączą się za pośrednictwem sieci z Centralnym Repozytorium Kas. Kasy online to urządzenia, które pozwalają na prowadzenie rejestrów dobowych, a system gromadzi paragony fiskalne i dokumenty niefiskalne. Oczywiście trzeba wybrać odpowiedni typ urządzenia. Kasa może łączyć się z internetem za pośrednictwem połączenia LAN, czyli poprzez modem czy kabel USB bądź też dzięki sieci komórkowej, czyli systemowi GPRS.


Kogo dokładnie obejmie obowiązek posiadania kas fiskalnych? https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/kogo-obejmuje-obowiazek-posiadania-kasy-fiskalnej-w-2020-roku


Kasa fiskalna mobilna – obowiązek dla warsztatów samochodowych i stacji paliw

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązkowo kasa fiskalna mobilna powinna znaleźć się na wyposażeniu mechaników prowadzących warsztaty samochodowe. Obowiązkiem bezpośredniego przesyłania zapisów transakcji do CRK zostały objęte również firmy zajmujące się sprzedażą benzyny, oleju napędowego czy gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych. Kasa fiskalna mobilna może być połączona z terminalem, dzięki temu każdy warsztat czy stacja paliw może obsługiwać bez problemu również transakcje bezgotówkowe, których jest coraz więcej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że posiadanie masy mobilnej jest w przypadku tych przedsiębiorców nie tylko obowiązkiem, ale również sprawia, że marnuje się mniej papieru, gdyż nie trzeba już przechowywać kopii paragonów. Warto zwrócić uwagę również na zmiany dotyczące ulg na zakup kas fiskalnych, które obecnie dotyczą jedynie kas mobilnych, a starego typu kasy nie są już objęte ulgą. Można odliczyć od podatku VAT maksymalnie do 700 zł, w zależności od nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zapłaty.


Kasy fiskalne dla gastronomii: https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/pospay-online-dla-gastronomii


Przepisy prawne dotyczące kasy fiskalnej online dla innych przedsiębiorców

Należy zwrócić uwagę na fakt, że od lipca 2020 r. również branża hotelarska i gastronomiczna będzie objęta obowiązkiem posiadania kas mobilnych. Także sprzedający opał w postaci koksu czy węgla i innych paliw opałowych będą musieli zaopatrzyć się w tego typu sprzęt. Kolejnymi przedsiębiorcami objętymi przepisami prawnymi dotyczącymi kas online są fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, dentyści, kluby fitness, siłownie, a także firmy budowlane. Osoby prowadzące działalność w tych branżach muszą zmienić kasy starego typu na nowe do stycznia 2021 r. Według znowelizowanej ustawy o podatku VAT pozostali przedsiębiorcy będą musieli wprowadzić nowe urządzenia rejestrujące sprzedaż do stycznia 2023 r. Jest to graniczna data, kiedy używanie kas online będzie obligatoryjne.

Warto już dziś postarać się o nowego typu kasy i nie przeprowadzać zmiany na ostatnią chwilę. Po zakupie kasy przedsiębiorca może w ciągu 6 miesięcy skorzystać z ulgi i otrzymać częściowy zwrot kosztów. Nowoczesne urządzenia rejestrujące to mniej uciążliwe obowiązki rozliczeniowe dla wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą, zobowiązanych do rozliczenia sprzedaży na kasach fiskalnych.


Płatności kartowe w biznesie: https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/platnosci-kartowe-w-biznesie