W dzisiejszych czasach, kiedy każdego dnia narażeni jesteśmy na liczne zagrożenia, zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym, narażenie na szkody osobowe – czyli szkody na zdrowiu, życiu lub dobrej opinii – staje się coraz bardziej powszechne. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest wiedzieć, jak dochodzić odszkodowania za poniesione szkody. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.
I. Podstawa prawna
Najważniejszą podstawą prawną w przypadku dochodzenia odszkodowania za szkody osobowe jest kodeks cywilny. Na jego podstawie, osoba, która poniosła szkodę, ma prawo żądać odszkodowania od osoby, która te szkody wyrządziła. Jednak w przypadku szkód na zdrowiu lub życiu, warto zwrócić uwagę również na ustawę o zasadach przyznawania pomocy pokrzywdzonym przestępstwem oraz świadczenia pomocy osobom odnoszącym obrażenia w wyniku przestępstwa.
II. Jak dokonać oceny szkód osobowych
Dokonanie oceny szkód osobowych jest niezwykle ważne, aby móc wycenić wartość odszkodowania. W przypadku szkód na zdrowiu lub życiu, wycena szkód powinna zostać dokonana przez lekarza lub biegłego sądowego. W przypadku szkód niemajątkowych – na przykład szkód w dobrej opinii – warto zwrócić się do prawnika lub specjalisty ds. odszkodowań.
Warto zwrócić uwagę, że szkody niemajątkowe stanowią bardzo duży problem w przypadku dochodzenia odszkodowania. Są one trudne do udowodnienia, ponieważ nie da się ich zmierzyć bezpośrednio. Dlatego proces dochodzenia odszkodowania może być w takich przypadkach skomplikowany i wymagać pomocy specjalisty.
III. Krok po kroku: jak dochodzić odszkodowania za szkody osobowe
- Skontaktuj się z adwokatem lub radcą prawnym – warto skorzystać z usług specjalisty, który pomoże Ci w całym procesie dochodzenia odszkodowania oraz wystąpi z wnioskiem o należne Ci odszkodowanie.
- Zgłoś szkodę w odpowiednim terminie – pamiętaj, że aby móc dochodzić odszkodowania, należy zgłosić szkodę w odpowiednim terminie. Zwykle jest to 3 lata od daty wyrządzenia szkody.
- Przekaż dokumentację medyczną – jeśli dotyczy to szkód na zdrowiu lub życiu, pamiętaj o przekazaniu dokumentacji medycznej (np. orzeczenia lekarskiego).
- Ustal wartość odszkodowania – na podstawie oceny szkód, ustalona zostanie wartość odszkodowania.
- Prześlij wniosek o odszkodowanie – po ustaleniu wartości odszkodowania, można złożyć wniosek o jego wypłatę.
IV. Gdzie szukać pomocy w dochodzeniu odszkodowania
W przypadku, gdy nie wiemy, jak i gdzie szukać pomocy w dochodzeniu odszkodowania, warto zwrócić się na przykład do:
- Stowarzyszenia Pokrzywdzonych Przestępstwem
- Biura Usług Prawnych
- Biura Rzecznika Praw Obywatelskich
- Centrów Pomocy Ofiarom Przestępstw.
Warto też pamiętać, że w przypadku szkód na terenie Unii Europejskiej, mamy możliwość skorzystania z pomocy Europejskiego Centrum Konsumenckiego, które działa we wszystkich państwach członkowskich UE.
V. Podsumowanie
Dochodzenie odszkodowania za szkody osobowe jest zadaniem trudnym i wymagającym. Dlatego warto zwrócić się do specjalisty, który pomoże nam w całym procesie dochodzenia odszkodowania. Pamiętajmy też, że jest to nasze prawo i powinniśmy do niego się stosować.