Chihuahua

Chihuahua to pies zaklasyfikowany do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Dzięki jego małym rozmiarom można go zabrać ze sobą wszędzie. Psy te ważą do 3 kg, ponadto są długowieczne, żyją nawet do 20 lat. Są wiec idealnymi towarzyszami przez wiele lat. Występują w dwóch odmianach: krótkowłosej i długowłosej.
Dobrym rozwiązanie po zdecydowaniu się na kupno chihuahua jest przeglądanie ofert hodowli, czasami można trafić na ogłoszenia pies w typie chihuahua oddam za darmo.

 
Są to psy wesołe, przyjacielskie, chętnie się uczą. Łatwo adaptują się do panujących warunków. Konieczne jest trzymanie ich jednak w domu, nie nadają się do życia na dworze. Poza tym bardzo źle znoszą samotność, z reguły przywiązują się do jednej osoby- tzw. psy jednego pana. Szczególnie polecane osobom samotnym mieszkającym w małych mieszkaniach- chihuahua będzie wtedy w swoim żywiole- centrum uwagi. Ze względu na wielkość są tanie w utrzymaniu. Oczywiście należy pamiętać o tym że odmianę długowłosą należy odpowiednio pielęgnować. Warto przejrzeć dostępną na ich temat literaturę, porozmawiać z hodowcami czy lekarzami weterynarii.
Są psami długowiecznymi, jednak mają predyspozycje do niektórych chorób. Szczególnie narażone są na problemy ze stawami oraz z oczami- podwichnięcie soczewki.