Pochodzenie imienia Natalia:
Historia i znaczenie popularnego imienia
Natalia to imię, które w Polsce cieszy się dużą popularnością. Warto zatem poznać jego historię oraz znaczenie.
- Historia imienia Natalia
Natalia to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Jego źródłem jest słowo “natalis”, oznaczające “urodziny” lub “urodzaj”. W starożytnym Rzymie obchodzono święto Natalii w trakcie którego składano ofiary bogom i świętowano narodziny nowego życia. Według mitologii rzymskiej w noc pierwszego dnia Bożego Narodzenia bogini Ceres, opiekunka płodów, urodziła syna Jowisza.
W Polsce imię Natalia zaczęło zyskiwać popularność stosunkowo niedawno – tuż przed II wojną światową. Wśród Polaków noszących to imię możemy znaleźć takie znanę osoby jak: Natalia Kukulska czy Natalia Siwiec.
- Znaczenie imienia Natalia
Imię Natalia kojarzy się z początkiem, narodzinami i nowym życiem. Osoby noszące to imię są zazwyczaj pełne energii, optymistyczne, ze skłonnościami do podejmowania ryzyka. Potrafią łatwo przystosować się do nowych sytuacji i dobrze radzić sobie w życiu. Są również lubiane przez innych z powodu swojej urody i uśmiechu.
Według numerologii osoby o imieniu Natalia są związane z liczbą 22, co oznacza silną wolę, determinację i wysokie cele.
- Imienniczki na świecie
Natalia to popularne imię nie tylko w Polsce, ale również na świecie. W krajach anglojęzycznych wariantem tego imienia jest Natalie. W Hiszpanii imię to brzmi Natalya, a w Rosji Natalia.
Wśród znanych osób noszących to imię możemy wymienić m.in. Natalię Oreiro – argentyńską aktorkę i wokalistkę, Natalię Wörner – niemiecką aktorkę, Natalię Vodianovą – rosyjską modelkę oraz Natalię Lafourcade – meksykańską wokalistkę i skrzypaczkę.
- Święte o imieniu Natalia
Wśród świętych Kościoła Katolickiego możemy znaleźć dwie święte o imieniu Natalia.
Pierwsza z nich to św. Natalia z Nikomedii, która zginęła męczeńską śmiercią za panowania cesarza Dioklecjana. Jej grób stał się miejscem modlitwy i pielgrzymek.
Drugą świętą Natalią jest św. Natalia z Córdoby, która również poniosła śmierć męczeńską za wiarę. Była młodą, dziewicą, która odmówiła oddania się mahometaninowi.
- Imieniny Natalii
Imieniny Natalii obchodzone są trzy razy w roku. W Kościele katolickim imieniny obchodzone są:
- 27 lipca, w dzień wspomnienia św. Natalii z Nikomedii
- 1 września, w dzień wspomnienia św. Gilesa Mary of Saint Joseph, a zarazem drugi dzień “Nocy Świętej Natalii”
- 30 grudnia, w dzień wspomnienia św. Dziewicy Martyrki Natalii z Córdoby.
Podsumowując, imię Natalia jest kojarzone z narodzinami, początkiem i nowym życiem. W Polsce cieszy się dużą popularnością, a osoby noszące to imię charakteryzują się łatwością przystosowania do nowych sytuacji, urodą oraz otwartością. Warto także pamiętać, że imię to ma swoje patronki w postaci dwóch świętych Kościoła Katolickiego.