Pochodzenie imienia Natalia: Historia i znaczenie popularnego imienia

Pochodzenie imienia Natalia:
Historia i znaczenie popularnego imienia

Natalia to imię, które w Polsce cieszy się dużą popularnością. Warto zatem poznać jego historię oraz znaczenie.

  1. Historia imienia Natalia

Natalia to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Jego źródłem jest słowo “natalis”, oznaczające “urodziny” lub “urodzaj”. W starożytnym Rzymie obchodzono święto Natalii w trakcie którego składano ofiary bogom i świętowano narodziny nowego życia. Według mitologii rzymskiej w noc pierwszego dnia Bożego Narodzenia bogini Ceres, opiekunka płodów, urodziła syna Jowisza.

W Polsce imię Natalia zaczęło zyskiwać popularność stosunkowo niedawno – tuż przed II wojną światową. Wśród Polaków noszących to imię możemy znaleźć takie znanę osoby jak: Natalia Kukulska czy Natalia Siwiec.

  1. Znaczenie imienia Natalia

Imię Natalia kojarzy się z początkiem, narodzinami i nowym życiem. Osoby noszące to imię są zazwyczaj pełne energii, optymistyczne, ze skłonnościami do podejmowania ryzyka. Potrafią łatwo przystosować się do nowych sytuacji i dobrze radzić sobie w życiu. Są również lubiane przez innych z powodu swojej urody i uśmiechu.

Według numerologii osoby o imieniu Natalia są związane z liczbą 22, co oznacza silną wolę, determinację i wysokie cele.

  1. Imienniczki na świecie

Natalia to popularne imię nie tylko w Polsce, ale również na świecie. W krajach anglojęzycznych wariantem tego imienia jest Natalie. W Hiszpanii imię to brzmi Natalya, a w Rosji Natalia.

Wśród znanych osób noszących to imię możemy wymienić m.in. Natalię Oreiro – argentyńską aktorkę i wokalistkę, Natalię Wörner – niemiecką aktorkę, Natalię Vodianovą – rosyjską modelkę oraz Natalię Lafourcade – meksykańską wokalistkę i skrzypaczkę.

  1. Święte o imieniu Natalia

Wśród świętych Kościoła Katolickiego możemy znaleźć dwie święte o imieniu Natalia.

Pierwsza z nich to św. Natalia z Nikomedii, która zginęła męczeńską śmiercią za panowania cesarza Dioklecjana. Jej grób stał się miejscem modlitwy i pielgrzymek.

Drugą świętą Natalią jest św. Natalia z Córdoby, która również poniosła śmierć męczeńską za wiarę. Była młodą, dziewicą, która odmówiła oddania się mahometaninowi.

  1. Imieniny Natalii

Imieniny Natalii obchodzone są trzy razy w roku. W Kościele katolickim imieniny obchodzone są:

  • 27 lipca, w dzień wspomnienia św. Natalii z Nikomedii
  • 1 września, w dzień wspomnienia św. Gilesa Mary of Saint Joseph, a zarazem drugi dzień “Nocy Świętej Natalii”
  • 30 grudnia, w dzień wspomnienia św. Dziewicy Martyrki Natalii z Córdoby.

Podsumowując, imię Natalia jest kojarzone z narodzinami, początkiem i nowym życiem. W Polsce cieszy się dużą popularnością, a osoby noszące to imię charakteryzują się łatwością przystosowania do nowych sytuacji, urodą oraz otwartością. Warto także pamiętać, że imię to ma swoje patronki w postaci dwóch świętych Kościoła Katolickiego.